Magnetické pole a samovraždy.
Spôsobuje magnetické pole Zeme samovraždy?
Mnoho zvierat vníma magnetické pole Zeme. Oleg Šumilnov z Národného inštitútu ekologických problémov v Rusku sa pýta, prečo by ho nemohli cítiť aj ľudia.
Šumilov skúmal aktivitu zemského geomagnetického poľa v rokoch 1947 až 1997 a zistil, že sa každý rok usporadúva do troch vrcholov, jeden je medzi marcom a májom, druhý v júli a posledný v októbri.
Zistil tiež, že vrcholy geomagnetickej aktivity súvisia s vrcholmi v grafe počtu samovrážd v severoruskom meste Kirovsk v rovnakej dobe. Šumilov vie, že takáto korelácia ešte neznamená priamy súvis medzi udalosťami, tvrdí však, že existuje viacero ďalších výskumov zaoberajúcich sa vzťahom medzi ľudským zdravím a geomagnetizmom.
Napríklad výskum z roku 2006, ktorý sa zaoberal kardiovaskulárnymi problémami v magnetickom poli Zeme hovorí, že medzi nimi existuje súvis, ktorý sa najviac prejavuje vo väčších zemepisných šírkach. Michael Rycroft, autor výskumu a bývalý šéf Európskej spoločnosti vied o Zemi, tvrdí, že geomagnetické problémy postihujú 10 až 15% populácie.
„Aj iný vedci okrem Šumilova prišli s podobnými výsledkami,“ hovorí Rycroft. „Znamená to, že medzi týmito faktormi by mohlo byť prepojenie.“
Jedna austrálska štúdia z roku 2006 napríklad tiež našla súvis medzi geomagnetickou aktivitou a množstvom samovrážd.
Aj psychiatri zaznamenali súvis medzi aktivitou Zeme a počtom dobrovoľných rozhodnutí skončiť život. Výskum, ktorý skúmal v Juhoafrickej republike údaje o samovraždách počas13 rokov, potvrdil ich súvis s geomagnetickou aktivitou.
Magnetické búrky - obdobia zvýšenej geomagnetickej aktivity spôsobené veľkými slnečnými impulzmi svetla sa tiež podľa vedcov spájajú s klinickými depresiami. V roku 1994 vedci publikovali výskum o 36-percentnom náraste pacientov s depresiou v týždni po geomagnetickej búrke.
Čo môže byť príčinou možného súvisu, nikto nevie. „Zaujímavý súvis medzi samovraždami a geomagnetizmom oprávňuje vedcov na podrobnejšie skúmanie problematiky,“ povedal Rycroft.
„Najprijateľnejším vysvetlením súvisu medzi geomagnetickou aktivitou a depresiami alebo samovraždami je, že geomagnetické búrky dokážu desynchronizovať biorytmy človeka a produkciu melatonínu,“ myslí si Kelly Posnerová z Kolumbijskej univerzity.
Hypofýza, ktorá reguluje každodenný biorytmus a produkciu melatoníni, je citlivá na magnetické pole. „Každodenný regulačný mechanizmus závisí od opakovaných podnetov z prostredia, ktoré dovolia synchronizovať vnútorné hodiny človeka,“ tvrdí Posnerová. „Magnetické pole môže byť jedným z týchto podnetov.“
Geomagnetické búrky môžu narušiť rytmus tela, čo má za následok sezónne emocionálne poruchy a tým pádom zvýšenie rizika samovraždy.
Je len málo pochýb o tom, že mozog reaguje na elektromagnetické pole - cievky generujúce elektromagnetické pole môžu ovplyvniť svalové napätie, ak ich priložia nad lebku človeka. Šumilov si však nemyslí, že by magnetické pole ovplyvňovalo každého rovnako.
Na konferencii vo Viedni minulý týždeň tiež prezentoval údaje 6000 tehotných žien, ktorým spravili v rokoch 1995 až 2003 vyšetrenie tepu srdca plodu. U 15% plodov sa našiel súvis medzi geomagnetickou aktivitou zeme a tepom srdca.
Šumilov súhlasí s tým, že menej svetla vo vyšších zemepisných šírkach prispieva k depresii, ale myslí si, že ďalším faktorom, často podceňovaným je geomagnetizmus.
Klaus Embeier z Oxfordskej univerzity pripomína, že je problém skúmať samovraždy, pretože ide o pomerne zriedkavý jav. „Musíte byť opatrní so štatistikami samovrážd,“ tvrdí. „Krajiny ich vykazujú rôzne. Katolícke krajiny ich priznajú len veľmi neochotne. Škandinávske krajiny ich nezverejnenie naopak považujú za sociálnu nespravodlivosť.“