Diera v magnetickom poli
Obrovská diera v zemskom magnetickom poli
|
|
|
Vesmírna sonda NASA "Themis" objavila v zemskom magnetickom poli obrovskú dieru - desaťkrát väčšiu, než čokoľvek, čo sa prv predpokladalo, že by mohlo existovať. Cez tento otvor môže prúdiť slnečný vietor a "napĺňať" magnetosféru silnými geomatickými búrkami. Ale samotný gigantický otvor nie je najväčším prekvapením. Výskumníkov väčšmi prekvapuje fakt, akým čudným a neočakávaným spôsobom sa otvor utvára, čo úplne vyvracia doteraz prijímané pohľady na vesmírnu fyziku. Vedec projektu Themis David Sibeck z Goddardovho centra vesmírnych letov hovorí: "Najprv som tomu ani neveril. Tento objav fundamentálne mení naše porozumenie interakcie slnečného vetra a magnetosféry."
K udalosti došlo neočakávane, keď mierny závan slnečného vetra doručil zo slnka na zem zväzok magnetických polí. Slnečné magnetické polia sa ako chobotnica prisali svojimi chápadlami na magnetosféru a praskli ju. Rozpukli ju procesom zvaným "magnetické opätovné napojenie". Slnečné a zemské magnetické polia sa vysoko nad zemskými pólmi spojili (opätovné napojenie) a vyformovali kanály slnečného vetra. Kanály nad Arktikom a Antarktídou sa potom rýchlo rozširovali a v priebehu minút sa začali nad rovníkom prelínať a vytvorili najväčšiu magnetickú dieru (puklinu), akú kedy zaznamenala sonda, obiehajúca okolo Zeme.
Rozmer otvoru vedcov veľmi prekvapil. "Niečo podobné sme už predtým videli", povedal Jimmy Raeder z univerzity v New Hampshire, "ale nikdy v takom veľkom meradle. Celá denná strana magnetosféry bola otvorená voči slnečnému vetru."
Vedci si predtým vždy mysleli, že pukliny v magnetofére vznikajú len v dôsledku reakcie na slnečné magnetické polia, ukazujúce smerom na juh. Ale v júni roku 2007 vytvorili otvor aj magnetické polia, polarizované severne. "Laikovi sa to zdá byť nepodstatné, ale pre vesmírneho fyzika je to takmer seizmické", hovorí Sibeck. "Keď to hovorím svojim kolegom, väčšina reaguje skepsou, akoby som sa ich snažil presvedčiť, že slnko vychádza na západe." (Severne orientované slnečné magnetické polia by mali posilňovať zemské magnetické pole na rovníku, ukazujúce smerom na sever, ale deje sa práve opak; aj tieto polia oslabujú naše magnetické pole rovnako, ako južne orientované.)
Raeder ďalej vysvetľuje, že momentálne vstupujeme do slnečného cyklu č. 24 a počas párnych cyklov je tu tendencia prevažujúcich magnetických slnečných polí severne orientovaných, takže tento cyklus "nám môže priniesť nejakú veľkú udalosť".
A Sibeck súhlasí: "To môže mať za následok silnejšie geomatické búrky, aké sme nevideli celé roky."
Science NASA: "A Giant Breach in Earth´s Magnetic Field"
Zdroj:
http://science.nasa.gov/headlines/y2008/16dec_giantbreach.htm?list104961...
http://www.cez-okno.net/node/878