Choď na obsah Choď na menu
 


Kalifornia

4. 11. 2009

 

Kalifornia... Tak tu to máme!


rubrika: bez prekladu 2009

 


Už o niekoľko týždňov sa Kalifornia dostane do slepej ulice. A Američania by sa mali dobre pozrieť na fiškálnu a sociálnu skazu Zlatej zeme, pretože kam sa rúti Kalifornia, tam sa rúti aj celá Amerika.

V máji, keď sa hlasovalo o piatich možnostiach ako získať finančné prostriedky, guvernér Schwarzeneger prosil Kalifornčanov, ktorí teraz už platia neúmerne veľké dane, aby neurobili zo svojho štátu "príklad nefunkčnosti". Lenže, ako napísal časopis "Economist": "Dňa 18. mája presne to urobili." Arnold sa vybral do Bieleho domu a žiadal o federálne garancie pre nové štátne cenné papiere. Ale keďže prezidentove preferencie klesajú práve na základe presvedčenia,
že vydáva priveľa penazí, Obamisti mu zabuchli dvere pred nosom.
V meste Sacramento republikánska blokujúca sila kladie veľký odpor voči akejkoľvek novej dani. A keďže štátu ústava prikazuje rozumne hospodáriť a pritom bude mať v júli 24 miliardový deficit, kalifornská vláda sa začne uchyľovať k motorovej píle.

Majú prepustiť na slobodu od 38 000 až 168 000 väzňov. A keďže Barack Obama presadzuje zdravotné poistenie pre všetkých, Kalifornia zruší zdravotnícku starostlivosť pre chudobných. Znížia náklady na školstvo, čo bude mať za následok kratší školský rok, tisíce prepustených pedagógov, zatváranie škôl a rušenie letných školských programov v systéme, ktorý sa medzitým premenil z najlepšieho na najhorší v krajine, súdiac podľa počtu študentov vystupujúcich predčasne zo školy a podľa akademických výsledkov.

Desiatim fakultám kalifornskej univerzity hrozí zníženie rozpočtových prostriedkov, čo môže znamenať o 50 000 menej študentov a o 5 000 menej profesorov. Čo je na fiškálnej kalifornskej kríze pre nás najvýznamnejšie je nielen to, že Kalifornia má najvyšší počet obyvateľov (v tomto štáte žije každý ôsmy obyvateľ Spojených štátov), ale predovšetkým to, že má HDP väčší, než Kanada. Navyše, jej
súčasná demografia, to je budúca demografia Spojených štátov amerických - tak, ako jej sociálna a fiškálna politika v poslednom desaťročí odráža súčasnú politiku americkej vlády.

Jednu tretinu súčasných amerických zamestnancov, pracujúcich za mzdu, oslobodili od zaplatenia daní z príjmu, keďže vrcholové 1 percento uhradí plných 40 % zo štátneho príjmu. Aj v Kalifornii udierajú na bohatých a práve preto mnohí z nich zatvorili podniky, zbalili sa, prekročili hory a vrátili sa tam, odkiaľ kedysi prišli ich otcovia.

Americká vláda za pôsobenia Georgea W. Busha a Obamu vzala na seba mnohé nové povinnosti: Žiadne dieťa nesmie zostať bokom, ľahšie prístupné lieky na predpis, vojna v Iraku a v Afganistane, prevzatie dlhu bánk a automobilových spoločností, finančná záchrana bez konca a celoštátne zdravotnícke poistenie. Aj Kalifornia v dobrých rokoch štedro rozdávala a vystavovala cenné papiere, hoci štátne príjmy nekryli náklady, čo malo za následok, že jej kedysi veľmi hodnotný úver klesol najnižšie zo všetkých štátov. A to isté sa deje s cennými papiermi finančného depártmentu, T-bankovkami a americkým dolárom, ktoré začínajú byť čoraz pochybnejšie.

Kalifornia sa dnes demograficky nachádza tam, kde bude Amerika v roku 2040. Biele obyvateľstvo, ktoré teraz z Kalifornie odchádza, ako v miliónoch odchádzalo v 90-tych rokoch, predstavuje už menej než polovicu tamojšej populácie. Počet Hispáncov vďaka legálnej a ilegálnej imigrácii prudko stúpa a dnes už predstavujú viac než tretinu. Dokonca aj podiel černošskej populácie v Kalifornii klesá, keďže počet Ázijcov vďaka imigrácii rastie.

Los Angeles, ktoré dnes vyzerá ako väčšina amerických miest, je najrozmanitejším miestom na svete. Ale predstavuje rozmanitosť skutočne silu? Vo väzniciach a väzeniach a medzi tisícami pouličných gangov dnes prebieha čierno-hnedá občianska vojna. Denník Financial Times v októbri 2006 informoval o zisteniach známeho autora "Bowling Alone", harvadského profesora a jedného z najznámejších svetových politických vedcov, čo rozmanitosť so sebou priniesla: "Putnam vykresľuje temný obraz korozívneho úcinku etnickej rozmanitosti. Jeho výskum dokazuje, že čím je komunita rozmanitejšia, tým menej sú jej členovia schopní niekomu druhému dôverovať - od vlastného suseda až po starostu mesta.

Putnam hovorí, že v prostredí rozmanitosti máme tendenciu utiahnuť sa do seba. Správame sa ako korytnačky, hovorí Putnam. Účinok rozmanitosti je ďaleko horší, než sme si vedeli predstaviť. A tu nejde len o to, že nedôverujeme tým, čo sa od nás odlišujú. V rozmanitých komunitách sa nedôveruje ani tým, čo vyzerajú ako my."

Financial Times ďalej píšu, že profesor Putnam zistil, že najmenej si ľudia dôverujú v Los Angeles - v tom "najrozmanitejšom ľudmi obývanom mieste, aké sa kedy vyskytlo v ľudských dejinách".
Richard Nixon a Ronald Reagan zvíťazili v Kalifornii deväťkrát. Ale štát je teraz lénom liberalizmu. John McCain tam získal menej hlasov, než Barry Goldwater. Kalifornia dnes verí vo veľkú vládu, v rozmanitosť, v multikulturalizmus a politiku súcitu.

Ale čo ten liberalizmus Kalifornii skutočne vyniesol, to je útek domácich. A čomu teraz čelí Kalifornia, to čaká aj celú Ameriku. Kalifornčania, ktorí utekajú z komunít a mestečiek, kde vyrastali, mieria teraz do Arizony, Idaho, Colorada, Utahu a Nevady. Ale keď Amerika dospeje k bodu, kde sa dnes nachádza Kalifornia, kam budú potom Američania utekať?

 


Patrick J. Buchanan, bývalý republikánsky prezidentský kiandidát
Creators Syndicate, Inc.: "California... Here We come!"
http://www.rense.com/general86/herewe.htm