Choď na obsah Choď na menu
 


Reč tela

26. 10. 2009

Reč tela

 

 

A čo je to vlastne tá reč tela? Sú to všetky pohyby, ktoré robíte. Či už tvárou, rukami alebo nohami. Veľa o vás vypovedá dokonca aj to, ako si sadnete. Ide teda o neverbálnu komunikáciu. Vaše telo o vás prezradí aj to, či klamete, a to aj napriek tomu, že vám z úst vychádza niečo iné! Pomocou týchto znakov môžete spoznať svoje okolie. Keďže ich je toľko, že by zaplnili celú knihu, STAR vám prináša len tie najľahšie identifi kovateľné.

BLÍZKOSŤ HOVORIACICH
Určiť váš vzťah k druhému sa dá aj podľa toho, ako ďaleko od neho stojíte. Ak stojíte v tesnej blízkosti k nemu, znamená to, že je vám prinajmenšom sympatický! Hovoríme o tzv. intímnej zóne, čo je pomyselný kruh okolo každého človeka vo vzdialenosti asi 45 centimetrov od tela. Do tejto zóny si, bez toho, aby ste si to uvedomovali, púšťate len najbližších ľudí. Všimli ste si napríklad, že ak sa k vám priblíži niekto cudzí bližšie, než je vám milé, väčšinou to vyvolá agresiu? Niet divu, že cestovanie preplneným autobusom neznášate.

PRIRODZENÝ ÚSMEV
Podľa úsmevu sa dá odhaliť, či vám chýba prirodzenosť, alebo nie! Ako? Všimnite si, či sa dotyčnému pri ňom „usmejú" aj oči. Ak sa totiž smeje nasilu, svaly v oblasti očí sa mu nepohnú. Pri prirodzenom úsmeve do toho vždy zapájate celú tvar. Však?

ČO PREZRÁDZAJÚ OČI
Pohyb očí sa ovláda len ťažko. Preto sa z nich dá aj najviac zistiť! Napríklad, ak vás niekto klame, väčšinou sa snaží pri odpovedi vyhnúť kontaktu s vašimi očami. Nemusí to byť však vždy pravda. Existujú aj „profesionálni" klamári, ktorí sa vám pri klamaní dokážu pozerať do očí bez jediného mrknutia! Nepozeranie sa druhému do očí však často prezrádza aj strach z rozhovoru alebo slabé sebavedomie. Ak sa vám však ktosi intenzívne pozerá do očí, môže to znamenať, aj to, že ten druhý má nad vami prevahu, je agresívny a nepriateľský.

POLOHA NÔH
Ak sú otočené iným smerom než k vám, váš spoločník chce rozhovor čo najskôr ukončiť. Ak ich má ešte otočené aj v smere dverí, najradšej by z tejto debaty ušiel! Zrejme aj v myšlienkach je už niekde úplne inde, len nie s vami.

AJ RUKY ROZPRÁVAJÚ
Ak ich máte prekrížené, alebo ak si ich dáte v bok, znamená to, že ste v obrannej pozícii, niečo sa vám nepáči a chcete bojovať. Väčšinou sa takto začnete podvedome brániť aj vtedy, ak niekto naruší vašu intímnu zónu. Podľa rúk sa dá zistiť aj to, či má váš nový objav túžob o vás záujem. Ak má totiž ruky na bedrách či vo vreckách, je to jasné. Chce vás!

SEDENIE
Ak sa na stoličke neustále vrtíte, zrejme vám chýba istota. Ak si pri sedení stískate koleno, máte negatívny postoj k veci, o ktorej sa rozprávate. Nezabudnite, že slušne vychovaná dáma nikdy nesedí s prekríženými nohami. Jednoducho, drží kolená aj členky pri sebe.

 

Či si to už uvedomujeme alebo nie, naše telo hovorí. Jeho reč, to sú gestá, mimika, pohľad, držanie tela, chôdza a ďalšie signály, ktoré zahŕňame pod pojem neverbálna komunikácia. Reč tela - body-talk, vytvára veľmi podstatnú časť vonkajšieho obrazu našej osobnosti a dojmu, ktorý zanechávame. A práve vonkajší obraz našej osobnosti, okrem odborných vedomostí a tvorivosti, v rozhodujúcej miere ovplyvňuje naše výsledky a úspechy v obchodnom živote.
Vystupovaním, schopnosťou komunikácie a primeraným správaním reprezentujeme imidž našej firmy, zamestnania a vlastnej osoby. Rečou tela dokážeme vytvoriť sympatie či antipatie zreteľnejšie, ako tým, čo hovoríme.

Chôdza a pohľad
Každý, kto si želá úspech v zamestnaní, by sa mal kriticky pozrieť na vlastné signály tela. Základné pravidlo znie: pri rozhovore sa obracať k partnerovi celým telom. Ale sú ešte ďalšie podrobnosti, ktorým sa oplatí venovať pozornosť.
Kto kráča vzpriamene, dýcha voľnejšie a vyžaruje sebavedomie. Vzpriamené držanie tela však bude presvedčivé iba vtedy, ak ho budú sprevádzať uvoľnené pohyby. Postoj pripomínajúci prehltnuté pravítko pôsobí kŕčovito a neprirodzene.

Ak sa partnerovi pozeráte pokojne do očí, vzbudzujete dôveru. Kto naproti tomu pohľad odvracia, pôsobí nesmelo. Môže tiež vyvolať dojem, že chce čosi skrývať. Zrakový kontakt medzi cudzími osobami sa zvykne zaregistrovať, keď trvá asi tri sekundy. Ak trvá oveľa dlhšie, pôsobí strnulo a z malej vzdialenosti dokonca výhražne. Preto ten, kto hovorí, mal by z času na čas svoj zrak odvrátiť. Počúvajúci by sa však, naopak, mal pozerať na hovoriaceho uprene, aby takto preukázal záujem a povzbudil partnera pokračovať. Ale ak uhýba pohľadom, naznačuje tým plachosť alebo odmietavosť.

Gestá - menej znamená viac
Z celkovo 20 svalov tváre máme 17 k dispozícii pre mimický výraz. K vrodenej mimike patria radosť, hnev, znechutenie a smútok. Mnohí ľudia, ktorí sú pod vplyvom stresu, majú hnevlivý a skleslý výzor tváre bez toho, aby si to uvedomovali. Ich prejav potom pôsobí nepresvedčivo. Veľmi dôležitý je priateľský úsmev, ktorým netreba šetriť. Ale pozor, neúprimný a predstieraný úsmev sa dá rozoznať tým, že svaly okolo očí pri ňom nie sú aktívne. Môžeme ním narobiť viac škody ako osohu.
Pri rozhovore naše slová komentujeme a podčiarkujeme rukami v závislosti od temperamentu. Silné a rozhodné gestá prezrádzajú sebavedomie. Nervózne gestá odhaľujú napätie a neistotu. Kto sa gestikulácii vyhýba, pôsobí hanblivo. Lekári napríklad vedia, že pacienti trpiaci depresívnymi poruchami takmer negestikulujú.
Rovnako jestvujú rozdiely v gestikulácii medzi mužom a ženou, dospelými a deťmi, ako aj rozdiely, ktoré sa vysvetľujú postavením a úlohou určitej osoby (napr. iné gestá používajú štátnici, duchovní, hviezdy šoubiznisu a pod.) Okrem toho jestvujú aj interkulturálne varianty: kým v južných krajinách zvyknú hovoriť "rukami-nohami", Stredoeurópania sú oveľa zdržanlivejší. Reč tela má veľký význam v ázijských krajinách. Japonci berú ako urážku, ak sa im niekto obráti chrbtom, Arabi zasa, ak im otrčíte chodidlo. Američania sú vzhľadom na gestá, mimiku a reč tela uvoľnení. Zatiaľ čo u nás sú ruky vo vreckách neprípustné, v americkom obchodnom živote jedna ruka vo vrecku nohavíc pôsobí uvoľnene a sebavedome. Experti na neverbálnu komunikáciu vedia, čo gestá - aj skryté alebo mimovoľné - znamenajú.

Na čo si treba dávať pozor:
- uvoľnené držanie tela, otvorené dlane a pevný pohľad znamenajú: "som pripravený načúvať a ústretovo prijímať tvoje posolstvo"; obracanie sa ramenom alebo bokom signalizuje: "tvoje posolstvo odmietam"
- zložené ruky pred hrudníkom naznačujú kŕčovitosť a neistotu, gestá pod pásom zásadne vysielajú negatívne signály
- rozkročené nohy poukazujú na bojovnosť
- ak sa niekto častejšie prehrabuje rukami vo vlasoch, prezrádza nervozitu
- kto pri rozhovore rukami tvorí striešku zo skĺbených prstov, naznačuje, že nestrpí nijaký odpor
- keď hovoríte, nedotýkajte sa nosa, úst alebo brady; znamená to rozpačitosť
- ak začujete niečo nepríjemné, nechytajte sa za ucho; vyjadrujete tým, že partnerovi jeho slová zazlievate
- v rozhovore neprikyvujte hlavou, ak tomu, čo hovorí partner, nerozumiete.